Betdom.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Budowa domu systemem zleconym, czyli możliwie najszybciej

ByRedakcja

wrz 13, 2022
Budowa domu systemem zleconym

Budowa domu może być zakończona w zaledwie parę miesięcy, jednak może się także przeciągać na całe lata. Zależy to od różnych czynników, w tym między innymi technologii budowy, formalności związanych z wybraną działką, czy systemu, w tym gospodarczego, zleconego, albo kontraktowego. Jak szybko wybudować dom? Kierując się takim zamiarem, zaleca się wybór systemu zleconego. Co sprawia, że to właśnie on pozwala na najszybszą budowę?

Jak szybko wybudować dom?

Szybka budowa domu to oczywiście nie tylko odpowiedni system. Budowa to trudne zadanie logistyczne, w którym ważny jest każdy, nawet najdrobniejszy składnik. Duże znaczenie dla czasu budowy ma na przykład topografia wybranej działki albo źródło finansowania. Nawet wnioskowanie o kredyt hipoteczny, przygotowywanie niezbędnej dokumentacji, czy oczekiwanie na decyzję banku może opóźniać pierwsze etapy prac. To dlatego koszty warto szacować na jak najwcześniejszym etapie z pomocą kalkulatorów budowy jak dostępny pod adresem https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu.

Pod kątem przyspieszenia budowy warto szukać działki, której powierzchnia nie wymaga równania, najlepiej bez roślinności takiej jak drzewa mogące utrudniać realizację projektu bez ich usunięcia. Ci, którym zależy na czasie, powinni zwrócić uwagę również na gotowe projekty domów takie jak propozycje ze strony https://new-house.com.pl/projekty-domow. W razie potrzeby mogą być one delikatnie modyfikowane, a przygotowanie indywidualnego projektu będzie nie tylko czasochłonne, ale także i droższe.

Pod kątem czasu, w jakim ukończy się budowę domu, ogromne znaczenie ma także jej system. Dlaczego to takie ważne? Choćby przez fakt, że pogodzenie terminów różnych wykonawców może być kłopotliwe, a opóźnienia jednego z nich wpływają na czas podjęcia pracy przez resztę.

Budowa systemem zleconym – czy rzeczywiście najszybsza?

System zlecony polega na współpracy z jednym wykonawcą generalnym, który kompleksowo zajmuje się budową. Jeśli mowa o szybkiej budowie, najlepiej jeśli jest to pomoc pełna, taka, jaką oferuje firma New-House. Specjaliści zajmują się w niej nie tylko samą konstrukcją budynku, ale nawet wsparciem przy wyborze odpowiedniej działki, dopełnieniu wymaganych formalności, otrzymania finansowania, czy doborze projektu. Jeśli nad całym procesem czuwają osoby doświadczone, dobrze znają one wszystkie kolejne kroki, przez co budowa przebiega sprawnie.

Alternatywą dla systemu zleconego jest system gospodarczy, w którym to inwestor zajmuje się planowaniem budowy. Do jego obowiązków zalicza się wówczas między innymi pozyskiwanie materiałów, zatrudnianie podwykonawców, kontrola prac i terminów, przygotowywanie dokumentacji, czy składanie jej do urzędu. System ten uchodzi za oszczędny, jednak czasochłonny.

Inną możliwością jest wybór systemu kontraktowego, w którym pracę dzieli się na kilku wykonawców. Teoretycznie budowa może wówczas przebiegać równie szybko, jak w systemie zleconym, jednak w praktyce dość łatwo o opóźnienia. Głównie powoduje je fakt konieczności współpracy kilku wykonawców, którzy wpływają na siebie przez wzajemne opóźnienia czy nawet różne sposoby wykonywania tych samych zadań.