Betdom.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Co to jest aparatura kontrolno pomiarowa i do czego służy? Sprawdź!

ByRedakcja

mar 6, 2023
aparatura kontrolno pomiarowa

Chcesz zainwestować w robotyzację procesów produkcyjnych i maksymalnie wykorzystać jej możliwości? W takim wypadku powinieneś dowiedzieć się również więcej na temat aparatury kontrolno pomiarowej i tego, w jaki sposób może przynieść Ci ona korzyści. Nasz artykuł przybliży Ci ten temat! 

Robotyzacja procesów produkcyjnych – podstawy

Jeżeli interesuje Cię robotyzacja, to wiesz zapewne, że jest to nic innego jak proces mający na celu zastąpienie ludzkiej pracy tą wykonywaną przez specjalistyczne maszyny. Może być ona wdrożona na stanowiskach, gdzie wykonywane są czynności powtarzalne lub takie, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla człowieka. Na tego typu rozwiązania decyduje się wiele firm produkcyjnych, montażowych, a także magazyny i centra logistyczne. 

Robotyzacja procesów produkcyjnych przyczynia się w znacznym stopniu do wzrostu wydajności pracy, nawet o kilkaset procent. Równocześnie dzięki precyzyjnej powtarzalności eliminuje większość błędów wykonywanych przez człowieka. Powoduje to mniejszą stratę materiałów, zmniejszenie kosztów produkcyjnych i ograniczenie liczby przestojów. 

Inwestycja w takie rozwiązania technologiczne może być odczuwalna, jednakże robotyzacja procesów produkcyjnych zwraca się w przeciągu maksymalnie dwóch lat. Z tego powodu jest to krok, który zdecydowanie warto wykonać.

AKPiA – sterowniki wspomagające procesy produkcyjne

Sama robotyzacja poszczególnych procesów może być niekiedy niewystarczająca, zwłaszcza jeżeli chcesz unowocześnić swoją firmę bardziej kompleksowo. AKPiA, czyli aparatura kontrolno pomiarowa i automatyka pozwala na integracje poszczególnych systemów i łatwiejsze ich kontrolowanie. 

Tego rodzaju aparatura to różnego rodzaju urządzenia obiektowe, sterujące i rejestrujące. Jest ona niezbędna zwłaszcza w przypadku posiadania wielu instalacji. Pozwala na zebranie wszystkich danych pochodzących z poszczególnych systemów i monitorowanie ich zbiorczo z jednego miejsca. 

Aparatura kontrolno pomiarowa służy także wczesnemu wykrywaniu ryzyka awarii. Precyzyjnie rozmieszczone czujniki pozwalają na odpowiednio wczesną reakcję w przypadku pojawienia jakichkolwiek parametrów odbiegających od normy. Dzięki temu żywotność poszczególnych robotów jest znacznie dłuższa. 

Aparatura kontrolno pomiarowa – do czego stosować?

Sterowniki AKPiA są bardzo wszechstronne i mogą być z powodzeniem stosowane do niemal każdego procesu produkcyjnego, montażowego czy transportowego. Z ich pomocą zoptymalizowanie warunków pracy każdego robota będzie znacznie prostsze. 

Produkcja i dozowanie, paletyzacja, a także urządzenia takie jak przenośnik zabierakowy czy maszyny pakujące będą działać znacznie sprawniej, jeżeli zostaną one zintegrowane z pozostałymi systemami. To tylko niektóre możliwości zapewniane przez tego typu rozwiązanie. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie odwiedź stronę Nixal i zapoznaj się z informacjami dotyczącą aparatury pomiarowej. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne dane, a także szczegóły oferty pozwalającej na wdrożenie podobnych rozwiązań w Twojej firmie.