Betdom.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Wielu z nas nie trzyma na półce majsterkowicza wiertarki udarowej. Jeśli już posiadamy taki sprzęt, to leży on raczej w piwnicy. Dziś jednak o czymś innym. Jak wybrać dobrą wkrętarkę, która będzie wykorzystywana do drobnych prac i napraw?

Do wyboru mamy:

  • wkrętarkę,
  • wiertarko-wkrętarkę,
  • wiertarkę.

Począwszy od wkrętarki, każdy kolejny rodzaj ma większą moc. Do części prac można je stosować zamiennie (np. wywiercenie małej dziurki w drewnie wkrętarką) Mogą występować w opcji z udarem lub bez. Udar sprawia, że pod naciskiem na wiertło, zaczyna ono wibrować, jak młot pneumatyczny.

Do czego będziemy używać wiertarki/wkrętarki?

Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie o obecne i przewidywane potrzeby. Jeśli wynajmujemy mieszkanie i nie zamierzamy nic wiercić w ścianach – wystarczy nam tylko wkrętarka. Jeżeli jednak planujemy w nich zrobić dziury, musimy także zadać sobie pytanie o to, z jakiego materiału jest wykonana ściana. Jeśli jednak mieszkamy w wielkiej płycie i mamy ściany żelbetonowe, to prawdopodobnie nie obędzie się bez zakupu wiertarki udarowej

Być może lepszą opcją będzie albo pożyczenie sprzętu od kogoś z rodziny lub przyjaciół, albo wypożyczenie. W wypożyczalniach sprzętu znajdziemy modele już za kilka złotych za godzinę użytkowania, choć tania wiertarka udarowa to koszt 200-300 złotych. Wtedy to możemy kupić do domu także prostszy sprzęt.

Uniwersalność

Najbardziej uniwersalnym wyborem i skrojonym pod potrzeby większości, jest wiertarko-wkrętarka z udarem. Nada się zarówno do wiercenia w miększych materiałach (drewno, cegła – z metalem i betonem może być już ciężko), jak i do wkręcania śrub. Przed zakupem koniecznie sprawdźmy moc oraz spytajmy sprzedawcę, czy będzie ona wystarczająca w stosunku do naszych potrzeb.

A dla dziecka…

Wielu z nas pamięta jak na lekcji techniki zapoznawało się z wiertarkami ręcznymi. Posiadanie ich w domu może mieć wymiar edukacyjny. Są stosunkowo bezpieczne, widać na ich przykładzie sposób działania przenoszenia napędu za pomocą kół zębatych. Będzie to świetny sprzęt dla syna lub córki, którzy dopiero wchodzą w świat majsterkowania…