Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych, stosowanych do ocieplania domów i budynków mieszkalnych. Płyta styropianu jest to lekka, wytrzymała i trwała, a jej popularność sprawia, że jest dostępna w wielu grubościach, rodzajach wykończenia krawędzi czy odporności na ściskanie. W zależności od stopnia termoizolacji, jaki chcemy uzyskać, możemy wybrać jeden z wielu rodzajów styropianu, który pozwoli nam optymalnie ocieplić dom zarówno pod względem przyszłych oszczędności, jak i samych kosztów związanych z zakupem materiału termoizolacyjnego.
Styropian ekstrudowany (XPS)
Pierwszym rodzajem styropianu jest styropian ekstrudowany. Ten rodzaj materiału termoizolacyjnego jest produkowany przez prasowanie granulatu polistyrenu pod dużym ciśnieniem i wysoką temperaturą. Styropian ekstrudowany ze względu na technologię wytwarzania jest bardzo trwały i odporny na wilgoć, a także ma dobrą izolacyjność termiczną. Jego główną zaletą jest to, że można go łatwo formować i kształtować w dowolny sposób i pozwala uzyskać lepszy współczynnik przenikania ciepła niż ma to miejsce w przypadku styropianu EPS.
Styropian ekspandowany (EPS)
Styropian EPS to jeden z najdłużej znanych i najczęściej spotykanych materiałów termoizolacyjnych w polskim budownictwie. Ten rodzaj styropianu powstaje w wyniku spienienia granulek polistyrenu, w efekcie czego powstają kulki wypełnione powietrzem. Tak wstępnie przygotowany materiał wstrzykuje się do formy, która tworzy duże bloki styropianu EPS. Finalnym krokiem w produkcji styropianu EPS jest cięcie bloków na żądane wymiary. Sam proces tworzenia płyty styropianu EPS sprawia, że jego krawędzie nie tworzą szczelnie zamkniętej struktury, przez co może on nasiąkać i obniżać swoje właściwości termoizolacyjne.
Styropian grafitowy (szary)
Styropian grafitowy to materiał termoizolacyjny, który łączy w sobie zalety izolacyjne polistyrenu i grafitu. Niewielka ilość grafitu w składzie mieszkanki granulatu polistyrenu sprawia, że gotowa płyta ma zdecydowanie lepsze właściwości termoizolacyjne niż tej samej grubości i gęstości płyta EPS czy XPS. To dzięki domieszce grafitu jest możliwe uzyskanie większej termoizolacji ściany, co przekłada się na cieńszą i lżejszą warstwę termoizolacji lub zastosowanie takiej samej grubości styropianu, jednak o zdecydowanie lepszych parametrach termoizolacyjnych. W przypadku styropianu grafitowego należy jednak pamiętać o odpowiednim zacienieniu elewacji budynku podczas prac termoizolacyjnych, ponieważ ciemne płyty bardzo mocno absorbują promieniowanie i mogą się odkształcać w wyniku nagrzania jednej ze stron.
Styropian biały czy grafitowy?
Ocieplenie budynku to ważny element, który może znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Obecnie na rynku są dostępne dwa główne rodzaje styropianu, biały i grafitowy. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego wybór odpowiedniego styropianu powinien być dokonany zgodnie z naszymi preferencjami.
Styropian biały jest najbardziej popularnym rozwiązaniem, ponieważ jest tańszy i łatwiejszy w transporcie i przechowywaniu. Jednakże jego właściwości termoizolacyjne są gorsze niż w przypadku styropianu grafitowego. Ponadto, biały styropian o takich samych właściwościach termoizolacyjnych co styropian grafitowy jest grubszy, co oznacza, że wymaga zastosowania dłuższych i droższych kołków do styropianu.
Styropian grafitowy jest droższy od styropianu EPS, ale inwestycja ta jest bardziej opłacalna ze względu na jego lepsze właściwości termoizolacyjne. Jest on bardziej odporny na czynniki zewnętrzne oraz ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła lambda, co oznacza, że jego grubość może być mniejsza, a uzyskamy podobny poziom termoizolacji, co w przypadku styropianu EPS. Warto wspomnieć, że styropian grafitowy jest bardziej podatny na uszkodzenia spowodowane działaniem słońca, dlatego trzeba go odpowiednio zabezpieczyć na elewacji przez zastosowanie siatki zacieniającej.
Wybór styropianu powinien być dokonany tak, by, jak najlepiej spełniał swoje zadanie. Aby zyskać gwarancję najwyższej jakości materiałów termoizolacyjnych, warto odwiedzić hurtownię budowlaną Nowa-System w Szczecinie lub skorzystać z oferty sklepu ze styropianem dostępnego online, gdzie oprócz materiałów termoizolacyjnych znajdują się również kleje do styropianu, akcesoria montażowe oraz farby i tynki elewacyjne.