Betdom.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Wywóz nieczystości płynnych w miejscowości bez kolektora kanalizacyjnego. Jakie opcje?

ByRedakcja

cze 23, 2023
Wywóz nieczystości płynnych w miejscowości bez kolektora kanalizacyjnego. Jakie opcje?

Niestety nie zawsze istnieje możliwość przyłączenia posesji do lokalnej sieci odprowadzania ścieków. Najczęściej na przeszkodzie stoi zbytnie oddalenie budynku od infrastruktury. Może też zdarzyć się, że ukształtowanie terenu nie pozwala na ułożenie przewodu z odpowiednim spadkiem. Znajdujesz się w takiej sytuacji? Sprawdź zatem, jakie inne opcje są dostępne.

Przydomowa przepompownia ścieków

Rozwiązaniem problemu z niekorzystnym ukształtowaniem terenu jest budowa przepompowni ścieków. Ścieki z domu spływają do niej w sposób grawitacyjny, ale po osiągnięciu pewnego stopnia wypełnienia działa ciśnienie. Odpowiada ono za przetłoczenie nieczystości do kolektora.

Niestety trzeba w związku z tym zainwestować w odpowiednią instalację, a także dbać o jej konserwację. Wszelkie usterki wiążą się zaś z przestojem w odprowadzaniu ścieków, co rodzi oczywiste problemy. Niemniej zadbana przepompownia z pewnością będzie bardzo przydatna na działkach o niekorzystnym ukształtowaniu terenu.

Zbiornik bezodpływowy, czyli szambo

Innym popularnym sposobem na wywóz nieczystości płynnych w miejscowości bez kolektora kanalizacyjnego jest wybudowanie szamba. To najprostsze, ale też niezawodne rozwiązanie. Nie trzeba bowiem przejmować się jego konserwacją. Konstrukcja z powodzeniem przetrwa dekady. Na dodatek może powstać w niemal dowolnych wymiarach, więc sprawdzi się nawet w największych gospodarstwach domowych.

Należy przy tym zadbać o regularne opróżnianie zbiornika bezodpływowego. Według prawa szamba o pojemności do 8 m³ trzeba oczyszczać co najmniej raz na cztery miesiące, a powyżej 8 m³ – minimum raz na sześć miesięcy. W wielu przypadkach będzie to nieco częściej ze względu na duże zużycie wody.

Warto wiedzieć, że prawo reguluje kwestie dotyczące transportu nieczystości. Może to robić wyłącznie wyspecjalizowana firma. Wywóz szamba w Grudziądzu zapewni Ci przedsiębiorstwo Śmieci.eu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Istnieje jeszcze alternatywa dla szamba. To przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jak sama nazwa wskazuje, służy ona do neutralizacji nieczystości. Proces odbywa się przy pomocy bakterii beztlenowych, a następnie tlenowych. Efekt? Około dziewięćdziesięcioprocentowa redukcja zanieczyszczeń. Pozostałe muszą zostać wywiezione przez specjalistów. Odbywa się to jednak dużo rzadziej niż w przypadku zwykłych szamb.

Jedynym minusem jest dość duży koszt wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków. Co prawda dość szybko się zwraca, ale na początku inwestycji trzeba mieć dostęp do znacznych środków finansowych.

Jak zorganizować wywóz nieczystości?

W tym celu najlepiej skontaktować się z profesjonalną firmą. To gwarantuje, że ścieki trafią w odpowiednie miejsce, a więc nie będą stanowić zagrożenia środowiskowego. Jeśli poszukujesz korzystnej oferty, to sprawdź markę Śmieci.eu. Zorganizuje nie tylko transport nieczystości, ale też wywóz odpadów budowlanych Grudziądzu. Skontaktuj się już dziś z jej specjalistami.