Betdom.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Doładowanie licznika przedpłatowego – sposób na rosnące koszty energii?

ByRedakcja

sty 24, 2022
doładowanie licznika prądu

Przedpłacone liczniki energii elektrycznej zmieniają sposób, w jaki klienci indywidualni płacą za energię. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie dramatycznie w nadchodzących dziesięcioleciach, przy czym większość wzrostu będzie pochodzić z krajów rozwijających się. Jednak w terenie utrzymanie niezawodnych dostaw przystępnej cenowo energii elektrycznej stanowi wyzwanie zarówno dla dostawców usług, jak i gospodarstw domowych. Standardowym modelem odzyskiwania kosztów dostarczenia energii elektrycznej – podobnie jak w przypadku świadczenia wielu innych usług publicznych i prywatnych – jest system rozliczeń post-paid, w którym odbiorca jest rozliczany za zużycie w ciągu ostatniego miesiąca. Dla wielu klientów znalezienie środków na opłacenie rachunku za dostarczanie coraz droższej energii elektrycznej stanowi często poważne wyzwanie.

Dlatego coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych zastanawia się nad zmianą systemu rozliczeń na przedpłacany. Okazuje się, że doładowanie licznika przedpłatowego jest częstym impulsem do skuteczniejszych oszczędności i w rezultacie, niższych łącznych opłat. Jednocześnie wyegzekwowanie zapłaty rachunków pociąga za sobą koszty dla dostawcy energii elektrycznej, a rachunki mogą być nieodebrane.

Czy doładowanie licznika przedpłatowego jest łatwe?

Przedpłacone liczniki energii elektrycznej to technologiczne rozwiązanie problemu z płatnościami. Podobnie jak telefony komórkowe na kartę, doładowanie licznika przedpłatowego działają na zasadzie debetowej. Klienci kupują energię elektryczną i ładują ją do swojego licznika i dopóki mają dodatnie saldo, prąd płynie przez nią do domu. Co ważne, liczniki przedpłacone przenoszą ciężar egzekucji z zakładu energetycznego na klienta: jeśli klientów nie stać na energię elektryczną, nie zużywają jej. W rezultacie popularność przedpłaconych liczników energii elektrycznej wzrosła, ponieważ przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w rozwijają się, aby obsługiwać klientów mniej zasobnych finansowo i mających mniejszą zdolność kredytową. Rzeczywiście, prognozy rynkowe wskazują, że liczniki przedpłacone będą stanowić większość rynku liczników energii elektrycznej w krajach rozwijających się. 

Pomimo rosnącego zainteresowania pomiarami przedpłaconymi w celu poprawy świadczenia usług, niewiele wiadomo na temat wpływu alternatywnych struktur płatności na nawyki konsumpcyjne na poziomie gospodarstw domowych lub opłacalność finansową obsługi klientów o niskich dochodach.

Przeprowadzony został ciekawy eksperyment z udziałem wybranego zakładem energetycznym, w którym ponad 4000 klientów indywidualnych przeszło z systemu abonamentowego na opomiarowanie przedpłacone. Kolejność programu wymiany liczników była losowa w różnych dzielnicach, a wymiany były mimowolne, co pozwala nam uzyskać dokładne oszacowanie wpływu liczników przedpłaconych w stosunku do liczników po opłaceniu na różne wyniki. Obserwowano miesięczne zużycie energii elektrycznej i zachowania płatnicze do roku przed i po wymianie licznika w porównaniu z danymi administracyjnymi o kosztach eksploatacji z zakładu energetycznego. Pozwoliło to uzyskać odpowiedź na następujące pytanie:

Jak doładowanie licznika przedpłatowego wpływa na zużycie energii elektrycznej?

Jakie są konsekwencje dla wyniku finansowego zakładu energetycznego, który zależy nie tylko od zmian w popycie konsumentów, ale także od różnic w czasie, kompletności i kosztach odzyskania przychodów?

Konsekwencje dla klientów i przedsiębiorstwa: Zmniejszone zużycie energii elektrycznej i zwiększone dochody zakładu energetycznego. Okazało się, że klienci zmniejszają zużycie energii elektrycznej średnio o 1,9 kWh na klienta dziennie lub około 14%. Redukcja jest stabilna przez okres do roku po wymianie licznika. Największe obniżki pochodzą od konsumentów o wysokim zużyciu i od biedniejszych klientów. Można stwierdzić, że klienci szybko przyjmują wzór zakupów o wysokiej częstotliwości. Klienci biorący udział w badaniu realizują doładowanie licznika przedpłatowego, kupując energię elektryczną średnio co trzy dni, podczas gdy wcześniej wydawali pieniądze na rachunek za energię elektryczną mniej więcej raz w miesiącu. Ta zmiana wzorców wydatków skutkuje dodatkowymi informacjami zwrotnymi na temat cen energii elektrycznej, które mogą przynajmniej częściowo wyjaśnić zmniejszenie zużycia energii elektrycznej po przejściu na pomiary przedpłacone.