Betdom.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Okna to nie tylko prostokąty i kwadraty. Jakie kształty występują na rynku i jakie są cechy produktów odbiegających formą od najbardziej popularnych modeli?

Różnokształtne okna to przede wszystkim sprawa estetyki. Wybieramy je, ponieważ nam się bardziej podobają, lub po prostu pasują kształtem w specyficzne miejsca.

Na początku kilka słów wyjaśnienia. W określonych warunkach okna odbiegające kształtem mogą być nieco bardziej praktyczne od tych powszechnie używanych, jednak nie bez przyczyny te drugie zawładnęły rynkiem. Do podstawowych zalet okien prostokątnych i kwadratowych należą:

  • Niska cena związana z technologią produkcji,
  • Dobry współczynnik przenikania powietrza,
  • Dobry współczynnik izolacji cieplnej,
  • Szeroka możliwość konfiguracji związanej z otwieraniem oraz uchylaniem okna.

Kształty okien

Dla osoby, która posiada nieograniczone środki finansowe zamówienie okna nawet w wymyślnym kształcie. Będzie to jednak rzutować na cenę, ew. wytrzymałość. Związane z tym mogą być także ograniczenia związane z otwieraniem/uchylaniem okna. Także wykonanie i spasowanie okna powinno być zrobione bardzo dokładnie. W pewnych wypadkach nie warto także oszczędzać np. na okuciach. Poniżej przedstawiamy listę wybranych kształtów:

  • Okna okrągłe – Przypominają z wyglądu okienka montowane na statkach, jednak mogą być znacznie większe. Mają ciekawy kształt, jednak nie wykorzystują w pełni powierzchni ściany, co może się wiązać z ograniczeniem dostępu do światła i powietrza. Problemem będzie także ich otwieranie na oścież. Popularnym mechanizmem, który pozwala wpuścić najwięcej świeżego powietrza do środka, jest mechanizm obrotowy znajdujący się w połowie wysokości okna.
  • Okna półokrągłe – w ich przypadku także mogą występować problemy z uchylaniem. Są tworzone raczej jako element doświetlający. Można je zamontować także np. nad innym oknem.
  • Okna trapezowe – świetnie się sprawdzają w ścianach bocznych domów ze spadzistym dachem. Zadbajmy o wysoką jakość okuć.
  • Okna trójkątne – im mniejsze kąty wewnątrz trójkąt, tym trudniej dobrze je wykonać. Nadadzą się do miejsc, gdzie trudno zamontować jakiekolwiek okno – np. jako element doświetlający.
  • Okna łukowe – wyglądają jak połączenie okna prostokątnego z półokrągłym. Idealne do dworków, kamienic itp. Alternatywą jest zamontowanie okna prostokątnego i umiejscowienie nad nim półokrągłego.

Jeśli chcesz poczytać o aranżacji przestrzeni wokół okien kliknij tutaj.