Betdom.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Okno i to, co jest wokół niego, może wnieść dużą wartość aranżacyjną do naszego mieszkania. W jaki sposób może upiększyć nasze pomieszczenia?

Po pierwsze spójrzmy na materiał, z którego wykonano okna. Drewniane ramy nie wszędzie będą pasować – podobnie białe plastikowe. Wpływ na stylistykę ma także kształt  (pisaliśmy o nim w jednym z naszych artykułów). W normalnych mieszkaniach jednak trzeba się skupić raczej nie na tym, aby okno przyciągało wzrok, ale raczej by nie odrzucało brakiem spójności z resztą.

Firany, żaluzje

Lekki półcień, zaciemnienie – to wszystko można uzyskać za pomocą firan, rolet, zasłon lub żaluzji. Światło także jest częścią aranżacji wnętrza. Pamiętajmy także o tym, aby elementy zasłaniające były spójne z wnętrzem. Stonowany zielony pokój i czerwona roleta… – to nie może się udać.

Firany dają nam szeroki wybór co do wzorów i kolorów materiału. Możemy także spiąć ich fałdy za pomocą ozdobnych spinek, dzięki czemu uzyskamy ciekawy kształt. Na rynku znajdziemy także innego typu ozdoby – np. sztuczne, kolorowe motyle, które możemy przyczepić do materiału. Jeżeli zdecydujemy się na zasłony, uważajmy, aby nie uczyniły pomieszczenia zbyt „ciężkim”.

Jeżeli zdecydujemy się na zasłony, uważajmy, aby nie uczyniły pomieszczenia zbyt „ciężkim”.

Parapet

Słowa z pierwszego nagłówka dotyczące okien można śmiało zastosować do parapetów. Uważajmy na spójność stylistyczną  w zakresie kolorów i materiałów, choć w przypadku tych drugich mamy już większe pole do popisu. Oprócz drewna, plastiku, możemy użyć kamienia, a nawet hartowanego szkła. Możliwości są szerokie.

Ważnym pytaniem obok „Jaki będzie parapet?”, jest także: „Co będzie na nim stało?”. Kwiaty doniczkowe, figury, świece – tutaj nasza kreatywność ma szerokie możliwości. W przypadku kwiatów koniecznie sprawdźmy nasłonecznienie i dobierzmy odpowiednie rośliny. Nie możemy dać „cieniolubów” od strony południowej i odwrotnie: roślin kochających słońce od strony północnej.

A może coś z dziećmi?

Na koniec małe nostalgiczne wspomnienie z dzieciństwa. W sklepach papierniczych na pewno znajdziemy farby do malowania na szkle czy specjalne spraye imitujące śnieg. Wspólne malowanie da dzieciom wiele radości… w sumie nie tylko dzieciom 😉