Betdom.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Czy zakup i instalacja pompy ciepła się opłaci?

ByRedakcja

sie 1, 2022
pompa ciepła

Nie da się ukryć, że każdemu z nas przyszło się mierzyć z dość trudną sytuacją gospodarczo-ekonomiczną. To z kolei doprowadziło do tego, że z determinacją i zaangażowaniem poszukujemy oszczędności dosłownie wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Największe możliwości jednak mają w tym zakresie właściciele gospodarstw domowych. Dlaczego? Otóż jeszcze na etapie budowania własnej posesji, mogą sprawić, że stanie się ona prawdziwą, ekonomiczną twierdzą. Oczywiście pewne modernizacje są możliwe do wprowadzenia nawet w momencie, kiedy dom został już wybudowany, jednak to z kolei może nieco więcej kosztować i wymagać więcej pracy. Obecnie wielu właścicieli gospodarstw domowych decyduje się na innowacyjne rozwiązanie w postaci pompy ciepła. Czy zatem jej zakup i instalacja się opłaci?

Pompa ciepła- co ona może wnieść do gospodarstwa domowego?

Instalacja pompy ciepła Warszawa cieszy się obecnie coraz to większym zainteresowaniem. Sama usługa polega przede wszystkim na profesjonalnym doborze mocy pompy ciepła, a następnie podłączeniu jej do instalacji. Oczywiście jest to ogromna inwestycja, więc nie powinniśmy się dziwić, że pojawia się wiele wątpliwości co do jej opłacalności. Niemniej jednak pompa ciepła- jak sama nazwa wskazuje- zaprojektowana jest w taki sposób, by mogła ona to ciepło pozyskiwać z gruntu czy z powietrza, a następnie doprowadzać je do naszego gospodarstwa domowego. Co to więc oznacza w praktyce? Otóż zyskujemy praktycznie darmowe ogrzewanie i komfort cieplny. Warto również nadmienić, że pompa ciepła bez problemu może współpracować z instalacją fotowoltaiczną, a nawet i z odpowiednio skonfigurowanym klimatyzatorem. W ten sposób zmienimy nasz dom w energooszczędną posesję, tanią w eksploatacji.

Czy inwestycja w pompę ciepła musi przekroczyć nasze możliwości finansowe?

Ci, co na bieżąco śledzą nowinki ze świata polityki, doskonale wiedzą, że obecnie nasz rząd mocno skłania się w stronę ekologii i ratowania klimatu. Wobec tego jeśli zdecydujemy się na inwestycję w pompę ciepła, możemy skorzystać z wielu programów jak np. czyste powietrze plus i cieszyć się dofinansowaniem. Oczywiście w pierwszej kolejności musimy przygotować plan instalacji i zakupić daną pompę ciepła, niemniej jednak dzięki dofinansowaniu możemy liczyć na zwrot na poziomie nawet 90% poniesionych kosztów. Wobec tego instalacja pompy ciepła w tym momencie staje się jeszcze bardziej opłacalna, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że około 10% poniesionych kosztów, ma szanse zwrócić się w przeciągu jednego roku.