Niedawno w największym miejskim parku w Polsce (jednocześnie jednym z największych na świecie) czyli Parku Śląskim w Chorzowie otwarto Ogród Japoński. Jego zalążki powstały już w latach 60 ubiegłego wieku. Podobną inwestycję ma na swoim terenie m.in. Wrocław i Gdańsk. Co sprawia, że tego typu miejsca przyciągają spacerowiczów? My także możemy stworzyć ogród japoński na swoim terenie.
Czym jest ogród japoński?
Wywodzący się ze wschodu ogród japoński jest bardzo ciekawym sposobem aranżowaniem naturalnej przestrzeni. Wiąże się z nim swoisty paradoks: naśladuje i niejako „opowiada” o dzikiej przyrodzie, jednocześnie będąc wysoko zorganizowanym miejscem, którego stworzenie wymaga dużego nakładu pracy i środków. Miejsca charakteryzują się wykorzystaniem drzew i krzewów mniejszego rozmiaru. Kwiaty (jeśli są posadzone) nie dominują przestrzeni. Woda (w przypadku Karensansui występuje symbolicznie) wskazuje na życie, ruch. Kamień na stałość. Często pewne elementy przedstawiają symbolicznie większe twory przyrody.
Typy ogrodów japońskich:
Do najbardziej znanych typów ogrodu japońskiego zalicza się:
- Tsukiyama – jest opowieścią o górzystym terenie. Małe pagórki, strumyczki imitujące rzeki, oczka wodne będące obrazem mórz, czy kamienie symbolizujące góry, mogą sprawić piorunujący efekt. Między punktami widokowymi na „wzgórzach” wiją się ścieżki.
- Karesansui (lub: Zentei, Sekitei) – jest związany z filozofią zen, Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym marzy się ogród japoński… bez wody. Rzeki ułożone z kamyczków mają za cel ją symbolizować. Także wiele innych rzeczy jest tu bardzo „umowne”.
- Chaniwa – Dobre rozwiązanie jak połączyć ogród japoński z altaną, do której prowadzą wszystkie ścieżki ogrodu. W tego typu miejscach Japończycy odbywali rytuał picia herbaty. Obok altany można postawić oczka wodne lub kamienne latarnie w japońskim stylu.
- Kaiyu-shiki – idealne miejsce dla osób lubiących pospacerować. Ścieżka biegnie wokół małego jeziorka/stawu. Po drodze można podziwiać widoki. Może być problem ze stworzeniem tego typu ogrodu na bardzo małej przestrzeni.
Wady i zalety ogrodu japońskiego
Poniżej przedstawiamy profity i niedogodności, które wiążą się z powstaniem ogrodu japońskiego.
Niedogodności:
- Wysokie koszty stworzenia ogrodu – w zależności od typu ogrodzie japońskim znajdziemy dobrze przystrzyżoną trawę, figury.
- Aby ogród japoński przyciągał, wzrok musi być stale pielęgnowany.
- Czasochłonna opieka – widać wszelkie zaniedbania – nawet te, które w innym typie ogrodu nie będą wcale widoczne.
Zalety:
- Oryginalność.
- Uporządkowany system ze swoją symboliką.
- Nie musimy się skupiać na roślinach kwiatowych.
- Możliwość wkomponowania małej architektury.
- Świetnie skomponuje się z altaną w środku ogrodu.